Založ si blog

Ako spoznať kvalitný burčiak? A kde ho kúpiť?

Nezabúdajte, burčiaková sezóna už klope na dvere, tak sa pripravte na svoju tradičnú nálož vitamínov 🙂 Tento rok to vyzerá, že nám iršai dozreje okolo 20-teho augusta. My sa už nevieme dočkať…

V dnešnej dobe nie je také ťažké naraziť na mnohých podvodníkov, ktorí burčiak riedia jablčným muštom či vodou, aby predali aj nespotrebovaný burčiak, resp. rampáš, prípadne si zvýšili zisky. Tak kde teda kúpite poctivý burčiak?

zdroj : jmvinar.sk

Ak už máte ,,svoje,, osvedčené vinárstvo, kde kupujete burčiak každoročne a tento Vám chutí, patríte k tým šťastnejším- kupujte tam naďalej a podporte ,,svojho,, vinára resp. vinárstvo.

Mnoho ľudí si kúpi burčiak pri ceste od ,,vinárov,, a keď prídu domov sú nemilo prekvapený. Burčiak, ktorý bol celý deň na slnku, je riedený a zlomený (kyselý=rampáš), môžu akurát tak vyliať. Po nedobrej skúsenosti s burčiakom naň zanevrú.

Ale kvalitný a čerstvý burčiak je vitamínová vysokokalorická bomba, a ak je správne vylisovaný, odkalený a dobre prevážaný či krátkodobo skladovaný, máte sa na čo tešiť.

Medzi prvými hroznami dozrievajú iršai oliver a muškát moravský (MORP). Z týchto odrôd nám osobne viac chutí najskorší sladučký iršai. Neskôr sa pridáva veltlín, prípadne modrý portugal. Neskoré odrody ako napr. ríňak (ryzling rínsky) nie sú veľmi vhodné na výrobu burčiaku, kôli nižšej cukornatosti, a zvyknú byť kyselšie.

Cena burčiaku

Čo sa ceny týka, tá sa zvykne pohybovať od 2 – 3 € – samozrejme závisý od lokality a prevádzky. Iná je cena pri ceste v hornej dolnej, iná v bratislavskej vinotéke a iná na jarmoku či vinobraní. Predaj burčiaku je legislatívne upravený a možno ho predávať iba v období od 15. augusta do konca roka (väčšinou sezóna končí koncom októbra)

zdroj : burcak.sk

Búrka v pohári…

Burčiak je ,,živý nápoj,,. S tým treba počítať (hlavne pri skladovaní a prevážaní). Ale prečo bublinkuje?

Vylisovaná hroznová šťava (mušt), je sladký nealkoholický nápoj. Do muštu sa podľa potreby pridá cukor (max.cca 4kg na 100 litrov) a kvasinky.

Kvasinky začnú ,,požierať,, cukry, čím vznikne oxid uhličitý a alkohol. Oxid uhličitý sa vo forme bubliniek dostáva z tekutiny, no alkohol ostáva. Preto podľa ,,búrky v pohári,, rozpoznáme, že burčiak stále pracuje, a že teda ešte obsahuje cukor a menšie množstvo alkoholu. Ak sa búrka v pohári resp. vo fľaši nekoná, môže to byť z dvoch dôvodov – všetok cukor už kvasinky spotrebovali a vyrobili alkohol (rampáš), alebo je burčiak práve vytiahnutý zo studeného prostredia(chladnička), kde sa kvasiaci proces spomaľuje. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, ak máte v ruke teplú fľašu ,,burčiaku,, ktorý nebublinkuje – nekupujte ho.

Odporúčame kúpiť burčiak, ktorý budete mať možnosť ochutnať, ak to situácia dovoľuje. Každý seriózny vinár s tým nebude mať problém. Prípadne v dnešnej digitálnej dobe nájdete na sociálnych sieťach mnoho príspevkov, či recenzií, ktoré Vám pomôžu s výberom burčiaku.

Na záver

  • burčiak kupujte z dôveryhodného zdroja
  • Ak sa dá burčiak ochutnajte
  • Burčiak musí pracovať
  • hnedý burčiak s usadeninami nekupujte, tak isto ani moc číry

Rada na záver: Burčiak si vždy skontrolujte, či je uzáver povolený, aby Vám nevybuchol. Burčiak uchovávajte na chladnom a tmavom mieste a spotrebujte ho ideálne do 48 hodín.

Nazdravie a šťastnú ruku pri výbere toho správneho burčiaku…

navaľný navalnyj

Navaľnyj zostáva väzňom so sklonmi k úteku, súd zamietol jeho odvolanie

23.09.2021 16:53

Navaľnyj sa na pojednávaní zúčastnil prostredníctvom videokonferencie z väzenského tábora č. 2 v meste Pokrov, kde si odpykáva svoj trest.

právo, súd, spravodlivosť, rozsudok, justícia,

Zástupcovia justičných inštitúcií vyzývajú na odbornú diskusiu k systémovým zmenám

23.09.2021 16:42

Najvyšší súd, Generálna prokuratúra, Najvyšší správny súd a SAK sa nebránia verejnej kontrole, tá by však podľa nich mala ostať kontrolou a nie verejným nátlakom.

mikulec heger matovič

Mikulec vyjadril podporu čestným policajtom, premiér prosí občanov o trpezlivosť

23.09.2021 16:01

Podľa Matoviča frekvencia tlačových konferencií Smeru je dôkazom toho, že Mikulec je dobrý minister.

Dobré srdce

Dobré srdce nesmie chýbať. Nikomu

23.09.2021 15:20

Každá doba má svojich hrdinov. Aj táto. Sú nimi ľudia, ktorí majú láskavé srdce a starajú sa o iných. Tí najlepší si prevzali ocenenie Dobré srdce.

burcak

Ak hľadáš kvalitný a čerstvý burčiak, poradím Vám s výberom. Tipy kde kúpite dobrý burčiak v predajniach či na jarmokoch...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1202x
Priemerná čítanosť článkov: 1202x

Autor blogu

Kategórie

Archív